21 жовтня 2021 року відбулася офіційна презентація інформаційної кампанії «Для дітей суспільство без бар’єрів». Дискусію було ініційовано проєктом SURGe у співпраці з Офісом Президента України, Міністерством освіти і науки та Міністерством соціальної політики.

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні була розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».

/Files/images/2021_2022/Маніфест Без бар`єрів.jpeg

Мета кампанії – продемонструвати, що тільки через розбудову інклюзивного та безбар’єрного суспільства можна створити належні умови для розвитку кожної дитини, а також забезпечити її включення в активне життя навчального закладу, громади та суспільства.

За даними Міністерства освіти і науки, за останні роки охоплення дітей інклюзивним навчанням збільшилося у 5 разів. Ще 5 років тому на інклюзивному навчанні перебувало 4 тисячі дітей, сьогодні це більше 25 тисяч дітей. Приємно, що батьки стали більше довіряти нам, якщо раніше вони були закриті, то сьогодні ми їх бачимо в інклюзивних школах. Нині ми маємо більше 18 500 інклюзивних класів, в дев’ятеро збільшилася кількість асистентів вчителів – тепер їх понад 19 тисяч. Ми не стоїмо на місці, ми активно рухаємось вперед», – проінформувала Віра Рогова, заступниця Міністра освіти і науки.

За словами Дар’ї Герасимчук, Радниці – уповноваженої Президента з прав дитини та дитячої реабілітації, таких інформаційних кампаній сьогодні не вистачає, адже теми безбар’єрності та побудови інклюзивного суспільства для дітей відходять на другий план через пандемію, а також інші суспільні проблеми.

«Ключове повідомлення кампанії ми обрали не просто так, адже воно має кілька важливих трактувань і посилів. Перший – про те, що ми, як дорослі, маємо будувати таке безбар’єрне суспільство для кожної дитини. Другий – про те, що для дітей не існує бар’єрів у спілкуванні з однолітками та прийнятті один одного», – наголосила Дар’я Герасимчук.

Учасники заходу закликали кожного долучатися до розбудови безбар’єрного простору та робити все можливе, щоб всі діти почували себе важливими, огорнутими турботою, а також мали рівний доступ до освіти та участі у суспільному житті.

wym-1639414614994 Що таке безбар`єрність: основні терміни.

За наведеним посиланням можна ознайомитися з поняттями безбар`єрності (фізичної, інформаційної, цифрової, суспільної та громадянської, освітньої, економічної), безбар`єрного середовища, гендерної рівності, доступності, об`єктів фізичного оточення, сталої мобільності, універсального дизайну.

wym-1639412154080 Про інформаційну кампанію "ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар`єрів"

wym-1639412698344 "Довідник безбар`єрності"

/Files/images/2021_2022/CHervonyy-Prostyy-Myska-z-Salatom-YIzha-Publikatsiia-dlia-Facebook-5.jpg

У "Довіднику" можна переглянути ілюстрації та соціальну рекламу "Безбар`єрність - це....":

  • ...ЦЕ ХОДИТИ НА ТАНЦІ У БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ;
  • ...ЦЕ ЗРУЧНО ЗАЙТИ В ТРОЛЕЙБУС З ДИТЯЧИМ ВІЗКОМ;
  • ...ЦЕ КОЛИ НА КРІСЛІ КОЛІСНОМУ МОЖНА ДІСТАТИСЯ ВСЮДИ;
  • ...ЦЕ ІНТЕРНЕТ НЕ ТІЛЬКИ В РАЙЦЕНТРІ;
  • ...ЦЕ БАЧИТИ ЛЮДЕЙ СЕРЦЕМ;
  • ...ЦЕ НИЗЬКІ ПОРОГИ ТА ШИРОКІ ДВЕРІ;
  • ...ЦЕ КОЛИ НЕБАЙДУЖИЙ ДО ПРОБЛЕМ ІНШИХ;
  • ...ЦЕ КОЛИ СХОДИНКИ НЕ СТАЮТЬ НА ЗАВАДІ;
  • ...ЦЕ ГУЛЯТИ МІСТОМ УСІЄЮ РОДИНОЮ;
  • ...ЦЕ ВЕЛОСИПЕДНІ ДОРІЖКИ ПО ВСЬОМУ МІСТУ.

Вихід друкованої версії «Довідника безбар’єрності» з елементами шрифту Брайля заплановано на березень 2022 року.

wym-1639413528305 Складові безбар`єрності

Розділ простою та доступною мовою розкриває поняття: бар`єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.

wym-1639413703195 Правила мови

У розділі наведені та пояснені принципи безбар`єрної мови - мови, у якій відсутні слова, фрази, шо демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини/

wym-1639413773771 Словник

У словнику зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і чому саме так.

wym-1639413836070 Безбар`єрний календар

У Календарі на кожний місяць наведені дати свят, міжнародних днів, які мають відношення до безбар`єрності. також пояснюється, як їх відзначати та коли привітання є недоречним. Наприклад:

БЕЗБАР`ЄРНИЙ КАЛЕНДАР ГРУДНЯ 2021 РОКУ

01.12 Всесвітній день боротьби зі СНІДом

03.12 Міжнародний день прав людей з інвалідністю

07.12 День місцевого самоврядування

10.12 День прав людини

14.12 День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

20.12 Міжнародний день солідарності людей

31.12 Переддень Нового року

Хто такі маломобільні групи населення і чому безбар’єрність стосується кожного?


Хто такі маломобільні групи населення і чому безбар’єрність стосується кожного

З нинішнього року органи державної та місцевої влади України будуватимуть свою роботу на засадах безбар’єрності. Це передбачає ухвалена Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору.

Міжнародний досвід свідчить про те, що розбудова безбар’єрного простору – це нагальна вимога часу та потужна рушійна сила для розвитку країни. Адже безбар’єрність створює можливості для залучення до активного суспільного життя величезної кількості людей, чий потенціал раніше не використовувався повною мірою. В першу чергу це стосується маломобільних груп населення. Адже вони стикаються з бар’єрами більше за інших.

Маломобільні групи населення – хто це? Кожен з нас в певні періоди життя належить, або може належати до таких людей. Маломобільними в тій чи іншій мірі може вважатися від 30 до 50 відсотків українців.

До маломобільних груп відносяться особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуг, сприйнятті необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі.

Це можуть бути люди літнього віку, особи з тимчасовими погіршеннями здоров'я (через травму чи хворобу), вагітні жінки, діти до 7 років, люди з нестандартними розмірами тіла та інші. Також до маломобільних груп населення належать люди з інвалідністю, хоча часто помилково поняття "люди з інвалідністю" вважають синонімом поняття "маломобільні групи".

Функціональні обмеження можуть бути пов'язані з фізичними особливостями людини (інвалідність, літній вік, нестандартні розміри тіла), або її тимчасовими станами (травма, стрес, вагітність).

Робити маломобільними нас можуть невдало сконструйовані простори та приміщення. Наприклад, коли особам, які пересуваються на кріслі колісному, або дітям складно спілкуватися з фахівцями за високою реєстраційною стійкою. Або коли батьки не можуть спустити дитячий візочок сходами в багатоквартирному будинку через відсутність ліфту та пандусів.

Важливим на шляху до створення безбар’єрного простору в Україні є облаштування об'єктів фізичного оточення та навколишнього середовища за принципами універсального дизайну, який враховує потреби всіх груп у суспільстві, в тому числі маломобільних.

14 квітня 2021 року Кабінет міністрів України ухвалив Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська. Цей документ окреслює напрямки безбар’єрних перетворень у різних сферах життя, які мають відбутися протягом наступних 10 років. Зрештою безбар’єрність в Україні має стати суспільною нормою. А маломобільні громадяни отримають можливість повною мірою реалізувати себе у роботі, навчанні, розвитку, суспільному та політичному житті.

/Files/images/2021_2022/безбарєрному середовищу бути.jpg

Пам`ятка щодо спілкування з людьми з інвалідністю

/Files/images/2021_2022/памятка-4.jpg

Запрошуємо переглянути ролик про людей, які руйнують бар`єри

У межах ініціативи Олени Зеленської відзнято серію відеороликів про людей, які руйнують бар’єри

Кiлькiсть переглядiв: 109

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.